Jak vybrat svářecí kuklu: Průvodce pro začátečníky i profesionály

svarovacikukla

Svářecí kukla je nezbytným ochranným prvkem pro každého, kdo se věnuje svařování. Chrání váš zrak před škodlivým zářením a umožňuje vám jasně vidět svárový spoj. Na trhu je k dispozici široká škála svářecích kukel, proto je důležité vybrat si tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám.

 

V tomto článku se zaměříme na výběr samostmívacích kukel pro svářečské práce. Existují dva hlavní typy svářecích kukel: samostmívací kukly a kukly s pevným zatemněním. Každý z těchto typů má své výhody a nevýhody, a my vám přinášíme podrobný pohled na oba.

 

Samostmívací kukly

Samostmívací kukly jsou vybaveny technologií, která automaticky zatemní sklo, když dojde k zapálení svářecího oblouku. Po dokončení sváření se sklo opět rozjasní. Tato technologie přináší několik výhod:

 • Pohodlné a praktické: Samostmívací kukly jsou pohodlnější než kukly s pevným zatemněním, což zvyšuje komfort svářeče během práce.
 • Automatické zatemnění: Jednou z hlavních výhod je automatické zatemnění, což umožňuje rychlou a plynulou reakci na zapálení oblouku.
 • Široká škála funkcí: Samostmívací kukly často nabízejí různé nastavení a funkce, umožňující přizpůsobení podmínek sváření.

Nicméně, existují i některé nevýhody:

 • Vyšší cena: Samostmívací kukly obvykle přicházejí s vyšší cenovkou ve srovnání s kuklami s pevným zatemněním.
 • Vyžadují baterie: Pro svou automatickou funkci potřebují samostmívací kukly baterie, což může být někdy považováno za nevýhodu v případě, že dojde k vybití.
 • Náchylnější k poškození: Tyto kukly mohou být citlivější na mechanické poškození než jejich klasické protějšky.

 

Kukly s pevným zatemněním

Kukly s pevným zatemněním jsou dodávány s pevným stupněm zatemnění, který je volen podle konkrétního typu sváření. Zde jsou jejich charakteristiky:

 • Nižší cena: Kukly s pevným zatemněním jsou obvykle cenově dostupnější než samostmívací varianty.
 • Nenáročné na údržbu: Tyto kukly vyžadují méně údržby a jsou obecně odolnější.
 • Odolné: Jsou odolnější vůči vnějším vlivům a mechanickému opotřebení.

Na druhou stranu, existují i některé nevýhody:

 • Méně pohodlné: Kukly s pevným zatemněním mohou být méně pohodlné při dlouhodobém nošení.
 • Manuální zatemnění: Uživatel musí manuálně nastavit úroveň zatemnění podle specifikací svářečské práce.
 • Omezená škála funkcí: Tyto kukly nabízejí omezené možnosti nastavení a funkcí ve srovnání se samostmívacími kuklami.

 

V dalším průběhu článku se budeme podrobněji zabývat samostmívacími kuklami, abychom vám pomohli vybrat tu nejvhodnější pro vaše svářečské potřeby.

 

Vybrat správnou samostmívací kuklu pro svařování je klíčovým krokem k zajištění bezpečnosti a pohodlí při práci. Samostmívací kukly jsou nezbytným vybavením pro svařování, chrání obličej a oči před škodlivým zářením, třpytem a potenciálními nebezpečími. Zde je několik důležitých faktorů, které byste měli zvážit při výběru samostmívací kukly:

 

Optická třída filtru

Optická třída filtru je klíčovým faktorem při výběru samostmívací kukly. Optická třída označuje kvalitu zobrazení a pohodlí při sledování svařovacího oblouku. Standardy optické třídy se pohybují od 1 do 3, kde 1 poskytuje nejlepší viditelnost a 3 je vhodné pro běžné svařování. Vyšší optická třída může být žádoucí pro profesionály, kteří svařují po delší dobu.

 

Stupeň zatmavení filtru

Stupeň zatmavení filtru je dalším důležitým faktorem. Čím vyšší je stupeň zatmavení, tím více světla filtr zablokuje. Standardní rozsah zatmavení se pohybuje od DIN (Deutsche Industrie Norm) 9 do DIN 13. Pro běžné svařování se doporučuje rozsah mezi DIN 10 a DIN 12, ale při svařování s vysokou intenzitou může být vhodné použít vyšší hodnoty.

 

Reakční doba

Reakční doba se týká rychlosti, s jakou se filtr přepíná mezi světlým a tmavým režimem po detekci svařovacího oblouku. Čím rychlejší reakční doba, tím lépe. Většina kvalitních samostmívacích kukel má reakční dobu v rozmezí 0,04 milisekundy až 0,33 milisekundy.

 

Pohodlí a nastavení

Při výběru samostmívací kukly je důležité zohlednit také pohodlí. Kukla by měla být lehká, pohodlně se nosit a měla by umožňovat pohodlnou práci i po delší době. Nastavitelné popruhy a polstrování mohou zlepšit pohodlí a stabilitu při nošení kukly.

 

Baterie a senzory

Zkontrolujte typ baterie použité ve filtru a délku její životnosti. Některé samostmívací kukly mají také různé senzory pro detekci svařovacího oblouku, což může přispět k rychlejší reakci filtru.

 

 Standardy a certifikace

Zajistěte si, že samostmívací kukla splňuje nebo překračuje bezpečnostní standardy pro svařovací vybavení ve vaší oblasti. Dobrá samostmívací svařovací kukla by měla vždy splňovat normu ČSN EN 379 a mít značku CE. Tyto údaje jsou u většiny kukel označeny přímo na samostmívací kazetě.

 

Zvolení správné samostmívací kukly pro svařování je klíčové pro zajištění bezpečnosti, efektivity a pohodlí při práci, a to jak pro profesionály, tak i pro domácí kutily. Při výběru je nezbytné pečlivě zvážit optickou třídu, stupeň zatmavení, reakční dobu a další faktory, které odpovídají individuálním potřebám a pracovním podmínkám. Doporučuje se provést zkoušku několika modelů, abyste mohli vybrat ten, který nejlépe vyhovuje vašim požadavkům.

Pokud máte jakékoli dotazy nebo potřebujete další informace ohledně výběru samostmívací kukly pro svařování, neváhejte nás kontaktovat. Jsme tu pro vás a rádi vám pomůžeme s vašimi potřebami a rozhodnutím, ať už jste profesionál v oboru svařování nebo nadšený domácí kutil.