Jak svářet pozinkovanou ocel

svarovanioceli

Svařování pozinkované oceli, běžně nazývané pozink, je specifický proces, který vyžaduje pečlivou přípravu a znalosti. Zinek, který pokrývá ocel, chrání před korozí, ale také přináší několik výzev při svařování. Tento článek vám poskytne komplexní návod, jak správně svařovat pozinkovanou ocel, zahrnující přípravu, bezpečnostní opatření, techniky svařování a další klíčové aspekty.

Co je to pozink

Pozink je ocel potažená vrstvou zinku, která ji chrání před korozí. Tato vrstva zinku je však problémem při svařování, protože:

 • Tavení zinku: Zinek má nízkou teplotu tavení (419,5 °C), což způsobuje, že se rychle taví a odpařuje při svařování.
 • Jedovaté výpary: Odpařující se zinek produkuje toxické výpary oxidu zinečnatého, které jsou škodlivé při vdechování.
 • Křehkost a praskání: Zinek může způsobit křehnutí svarů, což zvyšuje riziko praskání.

Příprava na svařování pozinkované oceli

Ochrana a bezpečnost

Bezpečnost je při svařování klíčová, zejména při práci s pozinkovanou ocelí. Dodržujte následující kroky:

 • Ochranné pomůcky: Používejte kvalitní svářecí kuklu s filtrem, respirátor s ventilkem, svářecí rukavice a ochranný oděv.
 • Větrání: Pracujte v dobře větraném prostoru nebo s použitím odsávání zplodin.

Příprava materiálu

Příprava materiálu je klíčová pro dosažení kvalitních výsledků:

 • Čištění: Odstraňte vrstvu zinku v místě svaru až na čistý kov pomocí úhlové brusky a brusného nebo lamelového kotouče. Toto opatření zajišťuje, že svar bude pevný a bez defektů.
 • Opětovné pozinkování: Po svaření je nutné ocel opět pozinkovat, aby byla chráněna před korozí.

Použití speciální elektrody

Moderní technologie umožňují svařování bez úplného odstranění zinku pomocí speciálních elektrod, které mohou svařovat i přes tenkou vrstvu zinku.

Techniky svařování pozinkované oceli

Metody sváření

Existuje několik metod, které jsou vhodné pro svařování pozinku:

 • MIG/MAG (Metal Inert Gas / Metal Active Gas): Jedná se o metodu obloukového svařování v ochranné atmosféře, která využívá drát jako svařovací elektrodu. Tento drát se automaticky podává do svařovací pistole. MIG/MAG je ideální pro svařování tenkých plechů díky své schopnosti vytvářet čisté a rovnoměrné svary. Ochranná atmosféra, která se používá, zabraňuje oxidaci svaru a zajišťuje kvalitní spojení.
 • TIG (Tungsten Inert Gas): Tato metoda využívá wolframovou elektrodu a ochrannou atmosféru z inertního plynu, nejčastěji argonu. TIG svařování je známé svou přesností a kvalitou svaru, což je ideální pro práce, kde je potřeba detailní kontrola nad svařovacím procesem. Je vhodná pro svařování tenkých a tenkostěnných materiálů.
 • MMA (Manual Metal Arc): Ruční obloukové svařování je tradiční metoda, která používá tavicí se elektrodu potaženou tavidlem. Je to univerzální metoda vhodná pro různé typy materiálů a silně znečištěné nebo korozí postižené kovy. MMA je také vhodné pro práce v těžko přístupných místech a venkovní aplikace, kde může být obtížné používat ochranný plyn.

Technika sváření

Pro dosažení kvalitního svaru dodržujte následující techniky:

 • Kontrola teploty: Při svařování pozinkované oceli je důležité dbát na kontrolu teploty. Příliš vysoké teploty mohou způsobit odpařování zinku, což vede k tvorbě jedovatých výparů a oslabení svaru. Pravidelné pauzy pomáhají udržet materiál na bezpečné teplotě a minimalizují riziko defektů.
 • Pulzní režim: Použití svářečky s pulzním režimem může být velmi užitečné, protože tento režim umožňuje regulaci teploty svaru. Pulzní svařování snižuje teplo dodávané do materiálu, což pomáhá minimalizovat riziko odpařování zinku a zároveň zajišťuje dostatečně silný a kvalitní svar.
 • Chlazení: Chlazení svařovaného materiálu je důležitým krokem k zajištění kvality svaru. Použití chladicích gelů nebo kovových podložek může pomoci odvádět přebytečné teplo a udržovat stabilní teplotu svařovaného materiálu. Tím se snižuje riziko přehřátí a deformace svaru.

Svařování pozinkované oceli vyžaduje speciální přístup a důkladnou přípravu. Dodržování správných postupů a bezpečnostních opatření je nezbytné pro dosažení kvalitního a pevného svaru. Pamatujte, že klíčem k úspěchu je pečlivá příprava a kontrola teploty během svařování. Tímto způsobem můžete bezpečně a efektivně svařovat pozinkovanou ocel bez kompromisů na kvalitě.

Pokud máte jakékoli dotazy ohledně volby správné svařovací metody, ať už jde o MMA, MIG/MAG nebo TIG, neváhejte se na nás obrátit. Jsme připraveni vám poskytnout potřebné informace a asistenci, abyste mohli učinit informované rozhodnutí. Naše služby jsou k dispozici jak profesionálním svářečům, tak i nadšeným domácím kutilům, kteří hledají rady a podporu při svých projektech. Rádi vám pomůžeme s výběrem a řešením vašich specifických potřeb.